A ZSÍROS HAJ MEGMENTŐJE, VAGY ÉPPEN A ROSSZAKARÓJA?!
IDEJE MÁSKÉPP GONDOLNOD A SZÁRAZ SAMPONRA
Azért bátorkodtam ezt a témát választani, hogy segítsek neked megtalálni a száraz sampon helyét a hétköznapi hajápolásodban. Ugyanis nagyon nem mindegy, hányszor és a hajad mely részén használod, mert a helytelen használattal akár még hajkárosodást is okozhatsz magadnak. Hamarosan rátérek, hogy mire figyelj. :)
Miért is szoktunk száraz sampont használni?
- Leginkább azért, mert gyors megoldás.
- Mert kényelmes (víz sem kell hozzá).
- Mert praktikus (mindig kéznél van).
- Mert minden hajtípusra alkalmazható.
Ismerős az érzés, amikor egy rohanós hétköznap reggelen vagy egy hirtelen jött esti vacsora meghívás előtt még hajat kellene mosnod, de se időd, se energiád nincs rá? Megnyugtatunk, nem vagy ezzel egyedül, ahogy azzal sem, hogy ilyenkor csalsz egy picit száraz sampon segítségével…
Száraz sampon VS. professzionális hajmaszk
Ha figyelemmel követted az előző heti hírleveleinket, akkor már jól tudod, hogy a januárt és az év elejét a hajmegújulásnak szenteljük, amiben eddig a maszkok áldásos szerepét mutattuk be.
Elemeztük, hogy a téli időszakban főként a drasztikus hőmérséklet-változás, a dehidratáltság és a vitaminhiány okoz száraz, töredezett és fakó hajat, amit tökéletesen tud kezelni egy professzionális, tápláló hajmaszk.
Azonban van még valami, ami hosszú távon a fejbőr és a haj kiszáradásához vezethet, ez pedig nem más, mint a fent említett száraz sampon.
Tulajdonképpen mi a száraz sampon és miért szeretik annyian?
A száraz sampon jórészt keményítőt illetve lisztet vagy száraz kozmetikai agyagot tartalmazhat, és víz nélkül tisztítja meg a fejbőrt néhány perc alatt. Ne tévesszen meg a sampon szó a termék nevében, ugyanis nem a haj tisztítására szolgál. Elfedi ugyan a szennyeződéseket és zsírt a fejbőrön, de nem helyettesíti a hajmosást. Működése egy szivacshoz hasonlatos, hiszen ugyanúgy magába szívja a felesleges felszíni zsírt, de közben volument is ad a hajnak. Használatával frissen mosott hatású lesz a hajkorona és kitolható a mosás következő időpontja.
Mivel kevésbé macerás, mint a hajmosás, ezért nem nehéz a rabjává válni, és egyre többször használni, ami viszont már több kárt okoz a hajadnak és a fejbőrödnek, mint hasznot! A Grand View Research adatai alapján Amerikában a nők 60%-a rendszeresen használ száraz sampont.
Ilyen súlyos károkat is okozhat…
Túlzott használat mellett (főleg, ha nem csak a fejbőrödre fújod) kiszárítja, poros, töredezett hatásúvá teszi tincseket, meggátolva, hogy a természetes olajok eljussanak a belsőbb rétegekbe. Arról nem is beszélve, hogy eltömíti a fejbőr pórusait, ami így nem jut kellő oxigénhez, emiatt pattanások, sőt súlyos esetben ciszták is megjelenhetnek, nem kívánatos hajhullást okozva mellékhatásként. Gyakori jelenség túlzott mennyiség alkalmi használatánál a fejbőr viszketése, irritációja.
Ha SOS helyzetek vannak, akkor is azt javasoljuk, hogy két hajmosás között legfeljebb egyszer használd, koncentráltan a fejtetőre, mert az alsóbb részeket, különösen a hajvégeket gyorsan ki tudja szárítani. Plusz száraz sampon használata után érdemes a hajmosási rutinodba tápláló, hidratáló hajmaszkot is használni, hogy vissza tudd állítani a fejbőröd és a hajad normál állapotát.
Tuti tippek, hogy kitold a hajmosás idejét
A ritkább, vékonyszálú haj hamarabb zsírosodik, mint a dúsabb, vastagszálú, ezért ha az előbbiek csapatába tartozol, sajnos már alapból hátránnyal indulsz. De ha csak nem végzel kemény fizikai munkát vagy sportolsz mindennap, akkor sem kell minden este vagy reggel hajat mosnod, mert azzal a fejbőröd a természetes védőrétegéből is veszít, ez pedig fokozott termelésre kényszeríti a faggyúmirigyeket, ami gyorsabb zsírosodáshoz vezet.
Inkább hagyj időt a fejbőr természetes regenerálódására és igyekezz elérni, hogy heti 1-2 alkalommal kelljen csak hajat mosnod. :)
Ezt megteheted a száraz samponon kívül hogy:
- A hajmosáshoz a hajtípusodnak és a fejbőröd állapotának megfelelő, parabénmentes sampont választasz. A Vitaker Keratin Care sampon például mélyen regenerálja és erősíti a hajat, de közben nem zsírosítja. A hozzá illő kondicionálóval egységet alkotva pedig speciális keratin komplex formulájával megadja a hajad számára azt a gyengéd tisztítást és ápolást (sómentes és színezékmentes), amire a hajadnak a hétköznapokon szüksége van.
- Tipp: Hajmosásnál samponozz kétszer! Az első tisztít, a második ápol.
- Kevesebb, de egymás hatását segítő hajápolási termékeket vásárolsz („a kevesebb, több” minőségi elv itt is érvényesül).
- Olyan sapkát viselsz télen, ami nem tapad rá a hajhagymáidra és a fejbőröd szellőzését sem gátolja (pamut sapkák előnyben).
- Minimálisra csökkented a hajad érintését a kezeddel.
- Vitaminban gazdag, kevésbé zsíros ételeket fogyasztasz és odafigyelsz a megfelelő napi folyadékbevitelre.
- Amennyire csak tudsz, stresszmentes életmódot folytatsz.
Az Újévi fogadalmad, hogy 2023-ban tudatos és hatékony hajápolási rutint alakítasz ki? Tarts velünk, mert hamarosan újabb érdekes tartalommal jövünk, ami újfent a segítségedre lesz!